RaceRanger system wykrywania draftingu
RaceRanger system wykrywania draftingu

Jackson Laundry, wielokrotny zwycięzca zawodów IRONMAN 70.3, apeluje o wprowadzenie systemu technologicznego RaceRanger jako standardu na każdych zawodach profesjonalnych. Dołączył również do grona osób krytykujących dyskwalifikację jego rodaka, Lionela Sandersa, podczas niedawnych Mistrzostw Świata IRONMAN 70.3 w Finlandii.

Drafting i linia środkowa: RaceRanger na ratunek

W zawodach w Lahti zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn nałożono wiele kar. Doprowadziło to do apeli takich zawodników jak Laura Philipp i Frederic Funk. Zawodnicy apelowali o zmiany w najważniejszych zawodach IRONMAN. Głównym elementem apeli było zwiększenie zakazanej strefy draftu z 12 do 20 metrów oraz wprowadzenie system RaceRanger.

RaceRanger i doświadczenia z PTO US Open

System RaceRanger został przyjęty przez PTO w tym sezonie i zdobył szerokie uznanie podczas kilku innych wydarzeń. Mówiąc w podcast’cie video Real Triathlon Squad, którego był współgospodarzem z Nicholasem Chase’em, Laundry powiedział: “RaceRanger po prostu musi stać się standardem. Zdecydowanie w przypadku zawodów profesjonalnych powinien być obecny na każdych zawodach. Moim zdaniem to nie jest trudne. To nie jest szalone, żeby to zrobić. Mam nadzieję, że IRONMAN jest otwarty na taką możliwość.”

“Jeśli chodzi o kary i wszystko to, myślę, że właśnie wtedy RaceRanger jest nieoceniony. Bo jeśli ktoś się wpisuje, od razu widać, czy było miejsce, czy nie. To naprawdę pomogłoby w zachowaniu konsekwencji.”

Ewolucja w kierunku transparentności: Czyli jak wykorzystać technologię

Laundry, który widział system w akcji podczas PTO US Open w Milwaukee, uważa również, że następnym krokiem dla technologii jest jej pełne wykorzystanie – czego dokładniej omawia współzałożyciel i dyrektor generalny RaceRanger, James Elvery, w tym samym podcaście podczas wywiadu z Chase’em.

W swoim wywiadzie Elvery wyjaśnia, jaka jest następna faza dla RaceRanger po obiecującym roku i przyznaje, że niedawne kontrowersje dają im “mały impuls” w kierunku szerszego przyjęcia technologii. Mówiąc o IRONMAN, dodaje: “Oni naprawdę dbają o sport. W końcu dojdziemy do porozumienia z nimi, pracujemy nad tym.”

Dyskwalifikacja Sandersa: Niesmak pozostał 🙂

Wracając do dyskwalifikacji Sandersa za przekroczenie “wyimaginowanej” linii środkowej, Laundry nie owijał w bawełnę, mówiąc: “Ta sprawa z linią środkową była dziwna. Nie rozumiem naprawdę, jak lub dlaczego to zostało zgłoszone. “Gwarantuję, że 100% tego zawodowego pola przekroczyło tę wyimaginowaną linię środkową w pewnym momencie. Mieliśmy całą drogę, nie było ruchu z przeciwka, dlaczego byśmy tego nie robili? A na drodze nie było żadnej linii.”