Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich XTERRA wracają na Sugarloaf Mountain
Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich XTERRA wracają na Sugarloaf Mountain / fot. mainesportscommission.com

Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich XTERRA wracają na Sugarloaf Mountain w Maine, USA, w 2024 roku. To już piętnasta edycja tego prestiżowego wydarzenia. Odbędzie się ono w weekend Dnia Pracy, od 30 sierpnia do 1 września 2024 roku.

Seria Światowa XTERRA

Seria Światowa XTERRA Trail Run obejmuje ponad 20 wyścigów w ponad 15 krajach. Mistrzostwa na Sugarloaf są jej kulminacją. W 2023 roku zawodnicy i kibice zjechali tu, aby śledzić emocjonujące zmagania.

Pula Nagród i Kategorie Wiekowe

Nagrody pieniężne w wysokości 10 000 dolarów czekają na najlepszych. Mistrzostwa świata będą przyznawać tytuły MŚ w kategoriach wiekowych zarówno w półmaratonie, jak i maratonie.

Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich XTERRA: Trudny Teren Sugarloaf

Sugarloaf oferuje ponad 96 km szlaków na wysokości od 432m do 1292m. Jest to idealne miejsce dla biegaczy terenowych, znane z organizacji elitarnych zawodów, jak Enduro World Series czy Mistrzostwa USA w Narciarstwie Alpejskim.

Wypowiedzi Organizatorów

Sheila Brennan Nee z Komisji Sportowej Maine cieszy się z powrotu XTERRA. Podkreśla, że wybór Sugarloaf podnosi rangę Maine jako celu sportowego przez cały rok.

Emily McIlvaine, koordynatorka XTERRA Americas, jest podekscytowana rosnącą rangą mistrzostw dzięki nowym wyścigom kwalifikacyjnym i rozbudowie geograficznej.

Steve Andrus z XTERRA Americas podkreśla sukces ostatniego wydarzenia, wynikający ze współpracy z Komisją Sportową Maine, Doliną Carrabassett i zespołem Sugarloaf.

Kwalifikacje do Mistrzostw Świata

W Serii Światowej XTERRA Trail Run przyznawane są miejsca na mistrzostwa. Liczba miejsc zależy od wyścigu. Typowo, jest to 58 miejsc na półmaraton i maraton, ale większe wydarzenia mogą oferować do 116 miejsc. Podział miejsc odbywa się równo między mężczyzn i kobiety w 14 kategoriach wiekowych.

Książka urodzeni biegacze – Christopher McDougal

Program XTERRA Pass rozszerza możliwości dla biegaczy w lokalnych wyścigach. Przyznaje do 28 XTERRA Pass na wyścig dla najlepszych w kategoriach wiekowych. Więcej informacji można znaleźć na www.xterraplanet.com.