Puchar Świata w Triathlonie Tanger 2023 Wyniki Elity kobiet
Puchar Świata w Triathlonie Tanger 2023 Wyniki Elity kobiet

Po raz pierwszy od ponad czterech lat, kontynent afrykański gościł zawody Puchar Świata w Triathlonie Tanger 2023. Wydarzenie to miało miejsce w niedzielę, w Tangerze w Maroku.

Pływanie: Feuersinger Pierwsza na Brzegu

W 750-metrowym pływaniu morskim, zgodnym z przepisami dotyczącymi strojów neoprenowych, zawodniczki miały do pokonania znaczące fale. Na czele, wracając na plażę, były Therese Feuersinger (AUT) i Mathilde Gautier (FRA).

Bieg do strefy zmian T1 był stosunkowo długi. Feuersinger już wcześniej udowodniła, że jest jedną z najlepszych pływaczek w tym sezonie. Z kolei Gautier wygrała Mistrzostwa Europy w Triathlonie na dystansie sprinterskim w Turcji, w sierpniu.

Rower: Norweżka Lisa Miller mocno prowadziła

Tuż po T1, do Feuersinger i Gautier dołączyła Zsanett Bragmayer (HUN). Czteroetapowy, płaski tor rowerowy był wyzwaniem dla prowadzącej trójki. Mimo to, udało im się utrzymać 11-sekundową przewagę przez połowę dystansu. Z tyłu, Norweżka Lotte Miller napędzała grupę pościgową.

Miller jednak miała większe plany. Opuszczając grupę pościgową, na solo dołączyła do czołowej trójki. Teraz były już cztery na prowadzeniu. Ich przewaga wzrosła do 18 sekund przed ostatnim okrążeniem. Miller miała ogromny wpływ na rozwój sytuacji. Gdy dotarły do linii zjazdu, ich przewaga przed finałowym biegiem na 5 km wynosiła 33 sekundy.

Bieg: Lisa Tertsch wygrywa Puchar Świata w Triathlonie Tanger 2023

Czołowa czwórka szybko zmniejszyła się do dwójki – Bragmayer i Gautier. Zostały dogonione przez pościgowców, z Niemką Lisą Tertsch na czele.

Tertsch, która była czwarta na Mistrzostwach WTCS w Pontevedra, prowadziła szarżę. Hiszpanka Noelia Juan trzymała się tuż za nią. Duo przejęło prowadzenie tuż przed końcem pierwszego okrążenia biegowego. Niemniej jednak, tempo Niemki okazało się zbyt mocne dla Hiszpanki. Tertsch kontynuowała swoje wysiłki i odniosła trzecie zwycięstwo w Pucharze Świata w Triathlonie. Juan była druga, a Tilda Månsson (SWE) wygrała sprint z Vermeylen (BEL), zajmując trzecie miejsce.

Puchar Świata w Triathlonie Tanger 2023: Wyniki elity kobiet

Niedziela, 1 października 2023, Tanger, Maroko – 750m / 20km / 5km. Wyniki na stronie triathlon.org.

  1. Lisa Tertsch (GER) – 58:46
  2. Nolia Juan (ESP) – 58:58
  3. Tilda Månsson (GBR) – 59:02
  4. Jolien Vermeylen (BEL) – 59:04
  5. Rachel Klamer (NED) – 59:09
  6. Clare Michel (BEL) – 59:11
  7. Vicky Holland (GBR) – 59:17
  8. Zsannett Kuttor-Bragmayer (HUN) – 59:19
  9. Cecilia Santamaria Surroca (ESP) – 59:25
  10. Mathilde Gautier (FRA) – 59:32

Paulina Klimas z czasem 1:01:52 zakończyła zawody na 32. miejscu.